wiry.png
wydarzenia
PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA
p.w. św. Michała Archanioła w Wirach
wydarzenia  u ks.Adama  historia  kronika  2003-2005
panorama  wideo  ołtarz  witraże  kościół w Gogołowie
  o parafii:  Wiry  Wirki  Tąpadła  Gogołów
Linki

<< do strony głównej
  <= powrót  

Pożar w kościele w Gogołowie - 7 maja 2012
W poniedziałek 7.05.2012 r. przeszła przez naszą Parafię, jak grom z jasnego nieba, nagłośniona przez media, przerażająca wiadomość o pożarze w kościele pw. św. Marcina w Gogołowie.

Kościół ten ,jak Państwo wiedzą, jest pochodzącą z 1219 r. perełką dolnośląskich budowli sakralnych i obiektów zabytkowych, a dla nas, otoczoną troską, umiłowaną i omodloną przez naszych przodków i wiele pokoleń katolików świątynią, którą w ostatnich 5 latach ogromnym wysiłkiem odnowiliśmy poprzez generalny remont dachu i wieży kościoła, zabezpieczyliśmy przez wykonaną od podstaw instalację elektryczną i podświetlając ją z zewnątrz, wyeksponowali jako naszą dumę i nasze miejsce święte.

Z nieznanych przyczyn ok. godz. 11 wybuchł pożar, który zrządzeniem Bożej Opatrzności został zauważony i szybko ugaszony staraniem Parafian i jednostek Straży pożarnej. Spłonęła podłoga, podest i posoborowy ołtarz.

 

 

Przybywszy na miejsce pożaru wraz z parafianami, strażakami i zgromadzonymi w kościele ludźmi staliśmy się świadkami cudu, za który Bogu z całego serca dziękujemy. Mimo ogromnej temperatury i tak wielkiej bliskości drewnianej boazerii, ambony, stropu i przykrytej obrusem ambonki, ogień się nie rozprzestrzenił.

Choć ucierpiał od temperatury umieszczony w ołtarzu głównym zabytkowy obraz, i spłonął doszczętnie od ognia podest, na którym ksiądz sprawuje Mszę św. - ogień nie dotknął tabernakulum i nie naruszył ołtarza, w którym tabernakulum jest umieszczone.

 

 

Wdzięczni Panu Bogu za cud, ufając Bożej Opatrzności i przemożnemu wstawiennictwu naszej Madonny, z wielkim zapałem przystępujemy do odnowienia naszego kościoła, który jednak bardzo poważnie ucierpiał z powodu dymu i panującej w kościele bardzo wysokiej temperatury. Czeka nas generalny remont wnętrza kościoła, odnowienie Obrazu św. Stanisława, figur, Ołtarzy, organów, malowanych stacji Drogi Krzyżowej zabytkowych epitafium, Stropu, ławek, boazerii i wielu innych pomniejszych prac. Dziękujemy za tak wiele zatroskania i wyrazów solidarności z nami poprzez liczne telefony, maile i inne znaki ludzkiej wrażliwości i życzliwości. Bóg Zapłać za wszelką pomoc.

Pytani przez Was podajemy też nr konta kościoła w Gogołowie:
Bank Zachodni WBK 70 1090 2369 0000 0001 0500 9119